Radio Temptation
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Un gind? oO

+18
kaiman_onlyou
_stargazer
blue_rose
ady_tm
Aimee
Alina
Shoricel
scorpiuta
Dama_de_rosu
larissa
Darielutza
deea
Eliza
Bum
superfluu
Valle
danul
Admin
22 posters

Page 3 of 38 Previous  1, 2, 3, 4 ... 20 ... 38  Next

Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Prietenie

Post  superfluu Sun Feb 13, 2011 1:30 pm

Imi place: noi doua ne amuzăm,
Scriind intr-una, mici catrene,
Să glumim, nu ne este lene,
Mai uităm a plânge, ne distrăam.
superfluu
superfluu

Posts : 554
Join date : 2011-01-12
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty De " maidan": Pt. un amic:))

Post  superfluu Sun Feb 13, 2011 1:35 pm

Am un prieten bun, de joacă,
Găletuşă, greblă, lopaţică.
El îmi aruncă nisip in moacă
Eu ii ard una..în pu ..( rima de la lopaţică)
superfluu
superfluu

Posts : 554
Join date : 2011-01-12
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Certitudini şi întrebări

Post  superfluu Sun Feb 13, 2011 4:37 pm

Prietenia noastră-i ca o apă,
Când mă-neacă, când m-adapă.
E ca focul albastru, cel din stele,
Arde, dar mă luminează ca şi ele.

Mă-ntreb ce-s eu pentru tine:
Drumul drept, sau serpentine?
Misterul încâlcit, sau mătăsos,
Mângâiere, sau gest colţuros?


Last edited by superfluu on Mon Feb 14, 2011 8:46 pm; edited 1 time in total
superfluu
superfluu

Posts : 554
Join date : 2011-01-12
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Prietenie

Post  Eliza Mon Feb 14, 2011 11:04 am

Voi da cu bucurie
Raspunsul la-ntrebare,
Dar, recunosc, nu-i simplu,
Ma pui la incercare...

Prietenia este apa limpede,
Drumul drept si curat,
Este campia intinsa,
Fara obstacol colturat,

Este legatura fara gand ascuns,
In care daruiesti neconditionat,
Si fara aer simti ca ai ramas,
Cand ceva rau se-ntampla celuilalt.

Prietenia trece si prin foc,
Si daca arde stii ca nu-i pacat,
Sufletu-ti este liber,
Ca posibilul ai incercat.

Prietenia este TOT ce poti sa dai
Fara sa te simti epuizat,
Se poate scrie mult despre ea,
Scuzat sa-mi fie gandu-aplatizat.



Last edited by Eliza on Mon Feb 14, 2011 1:58 pm; edited 7 times in total
Eliza
Eliza

Posts : 195
Join date : 2011-01-20
Age : 55
Location : Medgidia

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Despre prietenia de chat: provocare

Post  superfluu Mon Feb 14, 2011 11:10 am

Prieten pe chat e cel care, cand nu te vede , te cauta si te intreaba ce mai faci, cum te mai simti.
Prieten de chat e cel care se bucura cand te vede si ii face placere sa glumeasca cu tine.
Prieten de chat e cel care e gata sa iti dea un sfat bun cand ai nevoie si iti acorda intelegere si atentie cand ai o bucurie sau suparare.
As mai adauga: prieten de chat e cel care cand inchide computerul te mai pastreaza in minte si nu te uita.
Se mai pot adauga multe idei pe tema asta..mai ales despre trainicia unei prietenii de chat care nu se prelungeste in real:?
Cat poate ajuta ea sa ne definim pe noi insine, mai bine.
Va rog sa va spuneti parerea in legatura cu ce am scris eu aici, in ce masura ma insel sau nu.
superfluu
superfluu

Posts : 554
Join date : 2011-01-12
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Prietenia e floare rară...

Post  larissa Mon Feb 14, 2011 2:29 pm

Uneori ne căutăm urmele din trecut
Cu speranţa de a ne întoarce acasă
Dorind sărutul ce cândva l-am avut
Curăţăm praful ce-n urmă se lasă.

Prietenia e floare rară...
Se-ntâmpl-adesea să te doară
De-ţi dai timp pentr-un sărut
Nu crede că e „timp pierdut"!


Last edited by larissa on Mon Feb 14, 2011 2:50 pm; edited 1 time in total
larissa
larissa

Posts : 102
Join date : 2011-01-27
Age : 38
Location : italy

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty poezie de prietenie

Post  larissa Mon Feb 14, 2011 2:41 pm

Lasa-ma te rog sa-ti colorez sufletul cu aceste randuri…

Lasa-ma te rog sa iti arat ca prietenia noastra nu e formata doar din niste ganduri!…

Ceea ce spun nu sunt doar vorbe aruncate-n vant,…

Lasa-ma te rog sa te port cu mine in suflet si in gand!

As vrea sa intelegi ca as putea fi

La fel de bun(a) ca roua diminetii

Care iti face ochiii tot mai stralucitori

Si ma indeamna sa ii privesc iar pana-n zori!

Tu pentru mine esti ca universul…

Care imi canta peste lume duios versul…

In care eu ar trebui sa iti zambesc…

Si sa-ti promit ca intr-o zi tot voi reusi sa te uimesc!

De ce as face acest lucru?!

Poate pentru ca nu as vrea sa imi inchizi iar drumul…

Spre sufletul tau … in abis…

O sa-ti soptesc tot mai departe-n vis!

In acea pata mare de negru, care se vede…

As vrea sa fiu stropul de culoare

As vrea sa iti aduc toata bucuria care imi sare in cale…

As vrea sa-ntind mana … sa imi ajunga pana-n zare

Sa iti ating sufletul , sa iti arat cat e de mare!

As vrea … un loc acolo sa imi dai si mie…

Sa-ti dovedesc ce mult as vrea sa fie…

Si pentru mine … tu, acea sclipire vie…

De pe cerul deasupra-ti tot mai intunecat?!

As vrea sa intelegi ca m-am schimbat!…

In urma trecutul as vrea sa-l fi lasat…

As vrea sa-ti dau din sufletul meu fericirea…

Sa intelegi ca ceea ce face nemurirea…

Este chiar zambetul ce iti aduce doar iubirea!

As vrea in sufletul tau mii de ani sa tot privesc

Acel ceva … ce te aduce dintr-un taram ceresc…

Tu esti … divinitatea mea … si tot in vis am sa-ti soptesc…

Pentru ca esti prietena mea … as vrea sa-ti multumesc!


Last edited by larissa on Mon Feb 14, 2011 2:50 pm; edited 1 time in total
larissa
larissa

Posts : 102
Join date : 2011-01-27
Age : 38
Location : italy

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Re: Un gind? oO

Post  larissa Mon Feb 14, 2011 2:42 pm

Trei ingeri au grija de tine: iubirea, fericirea si norocul. Dar daca vei avea vreodata nevoie si de un al patrulea, aminteste-ti de mine... prietenia!


Last edited by larissa on Mon Feb 14, 2011 2:51 pm; edited 2 times in total
larissa
larissa

Posts : 102
Join date : 2011-01-27
Age : 38
Location : italy

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty prietenie

Post  larissa Mon Feb 14, 2011 2:47 pm

Un gand… Un vis... O dorinta… Tristete… Bucurie… Fiecare dintre noi le simte, le traieste si doreste, la un moment dat, sa le impartaseasca. Vrem sa iubim, sa fim iubiti. Si totusi, parca exista ceva mai profund, ceva mai trainic, ceva ce ne da cu adevarat putere, ceva ce nu ne lasa sa ne descurajam, ceva ce ne da, pana la urma, aripi sa visam din nou. Sa fie acest lucru prietenia? Pentru fiecare dintre noi, prietenia inseamna ceva, fiecare ii da valente diferite. Si totusi, pentru cei mai multi, prietenia inseamna, de cele mai multe ori, TOTUL. Prietenia? Un cuvant ce greu poate fi explicat in cuvinte. Prietenia… exprimarea sincera si fara rezerve a gandurilor si simturilor tale in fata unei alte fapturi omenesti, sinceritate totala si dezinteresata in viata launtrica cea mai intima, ca o incercare de retraire in profunda simpatie a unei alte fiinte omenesti. Prietenia face sa nasca, hraneste si intretine cele mai frumoase sentimente de generozitate de care e capabila o inima omeneasca. Prietenie este cand persoana care ti-e alaturi accepta sa fie "acolo" pentru tine si la bine si la rau.

Prietenul adevarat e cel caruia ii place sa te vada: care este dispus sa-ti ierte slabiciunile si sa le ascunda de ochii altora, te trateaza cu menajamente cand esti absent, si cu franchete cand esti prezent. Prietenia adevarata si sincera presupune ca cineva sa ia parte la soarta celuilalt cu caldura, in mod curat obiectiv si fara nici un interes, si aceasta presupune o identificare desavarsita intre cei doi prieteni. Prietenia presupune cel putin doua suflete. O prietenie adevarata trece de interesul material. Prietenul este acela care gandeste pentru tine ca pentru el insusi si care este capabil sa te ajute sa intelegi ca uneori gresesti pentru ca prietenul care esti tu sa se schimbe. O prietenie adevarata este un cerc. Un cerc in care cei doi prieteni se ajuta in viata... sa se rostogoleasca. Cand esti singur, fara prieteni nu poti decat sa mergi...ca barca pe uscat...

Fara sa ne dam seama, de multe ori uitam ca langa noi exista o persoana careia am putea sa-i impartasim gandurile noastre, o persoana dispusa sa se bucure alaturi de noi sau sa ne consoleze atunci cand suntem tristi. De asemenea, de multe ori uitam ca si noi, la randul nostru, reprezentam pentru cineva acelasi lucru. Uitam ca avem prieteni, uitam ca suntem prieteni. Ne cufundam in propriile ganduri… Si totusi… Atunci cand ne reamintim ca nu suntem singuri, problemelor ce pareau de nerezolvat li se contureaza o rezolvare, sentimentelor ce pareau sufocante li se gaseste alinare pentru simplul fapt ca ne dam seama ca avem pe cineva langa noi. Cineva spunea ca prietenii reperezinta “a doua familie”, familie in care dragostea este neconditionata, bucuriile se impartasesc, iar necazurile se injumatatesc intre prieteni pentru a putea fi suportate mai usor. Una din cele mai mari bucurii ale acestei vieti este prietenia si una din bucuriile prieteniei este de a avea cui incredinta o taina. Prietenia este poate faptul esential al vietii.
Un gand impartasit… un vis implinit… o dorinta traita… tristete alinata… speranta…Prietenia.



"Prietenii adevarati nu vor nimic de la tine, in afara faptului ca vor sa fie langa tine, sa se simta bine in prezenta ta."
Embarassed Embarassed Embarassed I love you I love you I love you sunny sunny sunny
larissa
larissa

Posts : 102
Join date : 2011-01-27
Age : 38
Location : italy

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Sa zambim: cum e prietena "perfecta"?

Post  superfluu Mon Feb 14, 2011 3:14 pm

O prietena "adevarata" este capabila sa faca orice pentru tine: chiar sa iti ia si sotul de langa tine,cand vede ca el te mai supara din cand in cand..
Se sacrifica si-l ia pentru sine....
Scuzati-ma, am facut poate o gluma deplasata. Embarassed geek


Last edited by superfluu on Mon Feb 14, 2011 4:02 pm; edited 1 time in total
superfluu
superfluu

Posts : 554
Join date : 2011-01-12
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Re: Un gind? oO

Post  deea Mon Feb 14, 2011 3:19 pm

Sa'nshir shi eu cateva randuri despre prietenia adevarata...

Prietenie...
Prietenia inseamna tot,caci nu putem trai fara prieteni,nu putem zambi fara ei,nu putem sa plange pt sau odata cu ei...pt mine a avea un prieten este vital si am un prieten...acea persoana care stiu ca niciodata nu ma va dezamagi,ca niciodata nu ma va lasa atunci cand in lacrimi ma innec,intotdeauna pregatita cu un sfat si cu o incurajare,cu o vorba calda si cu o mangaiere pe fruntea incruntata...
Conteaza enorm de mult sa sti ca cineva undeva se gandeste la tine ca la cel mai frumos lucru dupa pamant...asa vad eu prietenia...
Prietenia inseamna sinceritate,intelegere,armonie,iubire,incredere...inseamna doua inimi in acelashi trup...
Sa stim sa iertam micile greseli,sa luam partea frumoasa a lucrurilor,sa traim in prezent fiecare clipa la maxim,sa nu uitam sa zambim,sa depasim orice obstacol...doar alaturi de prieteni! sunny


Last edited by deea on Mon Feb 14, 2011 3:28 pm; edited 2 times in total
deea
deea

Posts : 20
Join date : 2011-02-01
Age : 31
Location : constanta

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Re: Un gind? oO

Post  deea Mon Feb 14, 2011 3:23 pm

Despre el...

Esti inceputul si pari a fi chiar si sfarsitul,
Esti lumina din zori de zi si asfintitul cu infinitul,
Esti primul vers din ultima strofa,
Esti vocea ce m'alina knd inima incepe sa planga.

Nu'mi mai amintesc ce cantai atunci,
Povestea unei copilarii fascinante sau a unei iubiri uitate,
Cantai si inima imi strapungeai,in versuri scurte imi vorbeai,
Si ma priveai cu ochii'nlacrimati,de'atata dor intristati...

Si ma'ntorc printre catrene,
Sa'nshir randuri despre tine,
Despre 'lac' shi despre tot ce ne'a legat,
Cum luna plina ne privea de sus
Si tu'i vorbeai,mie imi cantai...un pamantean atat de mic in raza ei erai!

Sa'nchei cu ce am inceput...
Esti ultimul zambet si ultimul sarut,
Esti ultima voce ce'o aud cand mor de dor,
Esti ultimul nor...
Esti ratiunea mea de a trai,
Tu esti tot ce eu voi tainui...


Last edited by deea on Thu Feb 24, 2011 1:27 am; edited 1 time in total
deea
deea

Posts : 20
Join date : 2011-02-01
Age : 31
Location : constanta

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Re: Un gind? oO

Post  Bum Mon Feb 14, 2011 7:54 pm

Mama mea, ce poezie
de inima-n loc sa-ti tzie
ce pacat ca n-am cuvinte
potrivite,...sunt cuminte !

Ce vazui?Dar ce vazui??
Lopetzica bate-un cui
O coditza, o funditza...
(sa-ti sarut a ta guritza)

Na...c-am zis-o }{ Rolling Eyes
Bum
Bum

Posts : 66
Join date : 2011-01-16
Age : 53
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty PRIETENIE ...

Post  Darielutza Mon Feb 14, 2011 10:51 pm

Ce este mai dulce decat sa ai un prieten caruia sa-i potzi spune tot ,k tzie insutzi ...?
Un prieten , cand este om , intrece shi un frate ...
Prietenia este firul de aur care leagă inima întregii lumi...
Prietenia este orhideea sufletului.
shi de ce nu ...
Prietenia este confortul inexprimabil de a te simţi în siguranţă cu o persoană, fără a trebui să-ţi cântăreşti gândurile, nici să-ţi măsori cuvintele.(asta k tot era un citat folosit de mine )


Last edited by Darielutza on Wed Feb 16, 2011 8:47 pm; edited 1 time in total
Darielutza
Darielutza

Posts : 430
Join date : 2011-01-20
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Lacrimile nu sunt arzatotare decat in singuratate!

Post  danul Tue Feb 15, 2011 11:40 am

Iubirea e un cuvant prea slab. Nu e de ajuns pentru a defini un sentiment acaparator care conduce destinele unei lumi intregi. E numai o particica, un strop dintr-un rau, o frunza de pe un copac. Chiar daca ar fii numai o particica, un strop dintr-un rau, o frunza de pe un copac, acea particica sau strop pot fii considerate ca o veriga dintr-un lant, sa-l numesc " lantul iubirii" iar daca o veriga dintr-un lant lipseste, lantul nu poate fii considerat intreg. Iubirea e cuvantul care inglobeaza cele patru "minuni" ale lumii: dragostea, erosul, prietenia si mila (iubirea crestina). Toate se perinda de-a lungul vietii unui om, intr-o ordine aleatorie. E imposibil ca sa fi existat vreo fiinta umana care sa nu simta cel putin una dintre aceste minuni. Daca la un moment dat in sufletul tau aceste patru minuni se intalnesc atunci te vei putea considera fericita in adevaratul sens al cuvantului. La inceput au fost Adam si Eva, produs al divinitatii care a raspandit forma iubirii crestine dar si a dragostei create prin pereche. Erosul a aparut pe parcurs, o placere diabolica, in viziunea unora, o alta latura a iubirii, una carnala. Odata cu inmultirea omenirii, dorinta de comunicare a nascut prietenia, una dintre cele mai durabile si puternice forme ale iubirii. Insa cea dominanta este dragostea, ea face si desface destine, aduce impliniri si deznadejde, divin si profan in suflete. Dragostea nu este un lac in care celalalt se poate oglindi totdeauna. Ea are fluxul si refluxul sau. Naufragii, cetati scufundate, caracatite, furtuni, cufere cu aur si cu perle. Insa perlele zac in adancuri. Se zice ca fiecare isi are perechea sa. Intre barbat si femeie exista o prapastie. Iubirile sincere pot fi cele care redau respectul, intelegerea intre doi oameni de sexe opuse. Barbatul si femeia se intalnesc undeva la mijlocul puntii ce leaga cele doua margini ale prapastiei. Nu e nevoie decat de o mica ezitare sau greseala pentru a te prabusi in drumul tau spre jumatatea ta. Doar cei sortiti unul altuia, se vor intalni pe punte, contopindu-se intr-un tot unitar. Dragostea este un prilej aproape unic de-a ne cunoaste. Una dintre situatiile limita generatoare de neimaginate si numeroase revelatii. Nimeni nu poate spune ca se cunoaste pe sine cu-adevarat inainte de-a fi fost indragostit, de-a fi iubit... Dragostea este proba de foc a unui caracter. Dar pentru cei incapabili sa primeasca botezul focului dragostea poate fi doar o incercare carnala, erotica. Prin esenta omul este un exemplar unic, irepetabil, singular. Se naste si moare singur... Incepe si sfarseste de unul singur dar vrea sa traiasca, sa parcurga spatiul dintre cei doi poli ai existentei sale in doi! Barbatul si femeia se cauta in acest mare valmasag care este viata omeneasca! Un barbat dintre milioanele de barbati doreste pe o singura femeie, din milioanele de femei. Unul singur si una singura! Pentru a vedea ca faptul ca sistemul tau de valori s-a prabusit, legile pe care tu le considerai sigure si valabile la nesfarsit nu este o asa de mare nenorocire, iti voi reda mai jos un citat care dupa parerea mea este pur si simplu fantastic. "Cautarea reciproca, inconstienta si irezistibila, e insusi rostul vietii omului. Pentru a inlesni cautarea aceasta se fac, se refac si se desfac toate legile si conventiile morale si sociale, tot ceea ce se numeste emfatic progresul omenirii. Instinctul iubirii e reminiscenta originii divine." (Liviu Rebreanu)
Aici nu ai cum sa-l contrazici pe Rebreanu, chiar daca in trecut ai fii facut-o fara sa stai prea mult pe ganduri, dar viata printre multe alte iti ofera si o acumulare de experiente si odata cu trecerea timpului iti dai seama ca de fapt pana intr-un anumit moment nu ai stiut cu adevarat ce inseamna viata. Asta nu inseamna dupa parerea mea ca la sfarsirul zilelor vom stii cu adevarat, ceea ce inseamna viata, probabil ca dupa aceea, dupa sfrsitul zilelor "cineva" ne va mai lamurii in aceasta privinta. Prin iubire numai se poate uni sufletul femeii pentru a redeveni parte din lumea spirituala. Iubirea e rodul divin al sufletului omenesc. Dumnezeu sub chipul iubirii traieste in om, chiar daca aceasta iubire se manifesta in cele patru forme: dragostea dintre un barbat si o femeie; erosul dragostea carnala; prietenia legatura dintre oameni atat de necesara vietii de zi cu zi; mila iubirea aproapelui, sentimentul crestin. Iubirea ramane sentimentul suprem care guverneaza vietile, destinele omenirii, transforma sufletele si incalzeste inimile, indiferent sub ce forma s-ar manifesta, asa ca lasa-ti si tu sufletul sa fie incalzit. Daca vreodata unii iti vor reprosa alegerea facuta, nu te supara,ci pune-le urmatoarele intrebari:
1. Vi s-a intamplat vreodata sa priviti in ochii unui suflet necunoscut si sa simtiti fiorul, acea senzatie ca el este alesul (sau ea)?
2. Sa vi se dezvaluie dintr-odata frumusetea interioara a unui spirit necunoscut, iar inima voastra sa nasca senzatia ca a intalnit jumatatea mult cautata?
3. Ratiunea sa vi se intunece, baierele inimii sa se rupa, privirile sa invaluie doar acel chip, iar in adancuri sa va umpleti de acea calda misterioasa senzatie, DRAGOSTEA ?
Daca nu-ti vor raspunde la aceste intrebari, sau vor incepe sa bata campii cu tot felul de bazaconii, nu-i baga in seama, fii sigura ca au trait degeaba. In ceea ce priveste intalnirile intre doi oameni, societatea a impus deja anumite reguli de comportament, acel "ce trebuie sa faci si ce nu". Arareori se da frau liber sentimentelor, se lasa deoparte mandria si tiparele. "Oare ce trebuie sa fac? Oare ce trebuie sa spun? Sa vorbesc eu mai mult? Sa fac eu primul pas? E bine daca rad? Cum sa ma-mbrac? Cat de deschis(a) sa fiu?" Toate acestea sunt intrebari care ne macina, ne framanta si ne confera un stres aparte care in prezenta partenerului se poate transforma in timiditate, nervozitate sau inhibare. Si riscam sa parem altfel decat suntem in realitate, nu te mai lua dupa reguli aiurea, reguli care au fost facute de oameni care atunci cand le-au facut, nu stiau ca nu sunt deloc valabile pentru orice moment al vietii si ca nici o lege nu este valabila in afara de legea inimii.




Un gind? oO  - Page 3 Images?q=tbn:ANd9GcQMnIrcGaFxC0RZV6mRCWqUDj-wklQbwCkcLxNXhLNF083ZMkb8Uw
danul
danul

Posts : 200
Join date : 2011-01-12
Age : 63
Location : Brasov

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Să zâmbim : dilema

Post  superfluu Tue Feb 15, 2011 1:13 pm

De ce când mă uit în oglindă,
Văd în ea, doar chipul tău?
Şi-o dilemă mă tot colindă:
O fi de bine? O fi de rău?

O fi ceva de vise rele?
Sau doar boală de ochi?
Ai grijă de toanele mele,
Să nu cumva să mă deochi. tongue

superfluu
superfluu

Posts : 554
Join date : 2011-01-12
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Mărgelele zlilelor.

Post  superfluu Wed Feb 16, 2011 1:39 pm

În virtual,în fiecare clipă, mor iubiri
Şi-nfloresc altele: perpetuuă mişcare.
Am traversat alb, aceste punţi subţiri,
De iubire, transformate în comunicare.

Eu una, încerc să îmi gasesc lumină,
În prietenia adolescentin dezinteresată,
Şi-s legată de-o străveche şi sublimă
Încredere, chiar şi azi, nezdruncinată.
superfluu
superfluu

Posts : 554
Join date : 2011-01-12
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Dulceaţa unui gând

Post  superfluu Wed Feb 16, 2011 2:18 pm

Arome dulci şi diafane elixire,
Rătăcesc în părul tău, subţire
Si-un sărut se încolaceşte lin,
În carlionţul de pe frunte, fin.

Arcuit în sine, visul meu de noapte,
Cu rotunjimi de aer şi de mere coapte
Se răsfaţă în pudra aripilor tale,
De inger muiat în ape de cleştare.
superfluu
superfluu

Posts : 554
Join date : 2011-01-12
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Intelepciune la ceas aniversar.

Post  danul Thu Feb 17, 2011 8:37 am

Sunt zile vesele si zile triste,
Zambim ca frunzele toamna cazute,
Dar sa nu uitam ca la ceas aniversar,
Suntem un tot unitar.

Azi soarele e pe strada voastra,
Nu uitati ca e la fereatra,
Deschideti ochii larg,
Si veti vedea norocu` in prag.

Sa spunem la multi ani,
Omului ce ne este drag,
Sa-i uram numai de bine,
Cristi, suntem cu tine.
danul
danul

Posts : 200
Join date : 2011-01-12
Age : 63
Location : Brasov

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Mama lui boc cel mic

Post  larissa Thu Feb 17, 2011 10:30 am

Pe o stânca neagra,
într-un vechi satuc,
chiar într-o casuta,
lânga un patuc,
plânge si suspina
o batrâna mica,
care are fiu
cât un pustiulica.
Caci la guvernare
fiul ei iubit
a plecat aseara
si n-a mai venit.
Celularul suna
noaptea jumatate.
Nu-i semnal,
si totusi:
- Oare cine-i, frate?
- Eu sunt, buna maica,
fiul tau dorit,
n-a mai mers Taromu’
si n-am mai venit
Sun din Capitala,
voi fi premier.
M-a numit chiar Zeus,
sunt timonier.
Capi­tan e dânsu’,
e ca la armata.
Mica mea ostire
fuge sfarâma­ta.
Vine criza,
foamea,
oamenii ma-njur.
L-am servit pe dânsu’,
m-a mâncat în cur.
- Ce spui tu, straine?
Emil e departe,
cica de Basescu nu se mai desparte.
Am crezut ca-i gluma,
dar era sa mor.
L-am vazut aseara la televizor.
Emil e cuminte,
nu e derbedeu.
De esti tu acela,
nu-ti sunt mama eu!
Lasa-ma cu Zeus,
finca omul chel
se joaca cu tine
cum do­reste el.
Te-a numit pe tine
dupa Stolojan.
Crezi ca e pe bune?
Te-a luat de fazan.
Am vorbit cu tac-tu,
asculta-l pe mos:
dupa tine vine
Leana lu’ Cocos.
Du-te la Ba­sescu,
fa-i un ultim sluj,
apoi ia Taromu’,
sa te-ntorci la Cluj!

**aceasta este un pamflet si trebuie luat ca atare**
*imi cer scuze anticipat dk am deranjat*
larissa
larissa

Posts : 102
Join date : 2011-01-27
Age : 38
Location : italy

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Nu numai aparente

Post  Eliza Fri Feb 18, 2011 9:44 am

O zi trista in viata mea,
Cand soarele nu mi-a suras,
Dar gandul meu si inima
La unison au ras , au plans...

Norocul ne surprinde
De e banala clipa, de-i ceas aniversar,
Si-atunci ne da puterea
Sa zambim senin, nu amar.

Priviti cu-ntelepciune
Secunda de secunda
Si mai curata-i viata,
In haos nu ne-afunda.
Eliza
Eliza

Posts : 195
Join date : 2011-01-20
Age : 55
Location : Medgidia

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Re: Un gind? oO

Post  Eliza Fri Feb 18, 2011 10:42 am

Admir intelepciunea
Unui catren din fata,
Fara incredere, prieteni,
As fi un "mort" in viata.
Eliza
Eliza

Posts : 195
Join date : 2011-01-20
Age : 55
Location : Medgidia

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Gandul meu de azi: Întrebare

Post  superfluu Fri Feb 18, 2011 11:34 am

Fiecare avem în viaţă coordonate,
După care zilnic, ne ghidăm.
Inţelepiciunea-n gânduri ordonate,
E însă greu, sa o păstrăm.

Că vine o vreme de necrezut,
Când o prietenie bine închegată,
Îsi pierde puterea de la început.
Dece?Aceasta-i întrebarea dată.
superfluu
superfluu

Posts : 554
Join date : 2011-01-12
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Precizare pentru.. cine nu ma cunoaste bine

Post  superfluu Fri Feb 18, 2011 2:54 pm

Aş vrea să vă dau de ştire:
Chiar de scriu despre iubire,
Nu mă adresez faptic, nimanui
Credeţi-mă, că nici nu am cui !
superfluu
superfluu

Posts : 554
Join date : 2011-01-12
Age : 57
Location : Bucuresti

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Re: Un gind? oO

Post  Eliza Fri Feb 18, 2011 3:30 pm

Prietenia bine inchegata,
Cu crez si simtz, ca altfel n-ar mai fi,
Nu poate sa dispara dintr-o data.
Nici vorba de trufii.....

Dar daca viata ne duce departe,
Pe ici pe colo sigur am gresit,
In suflet vom "pune" deoparte,
Ce cu migala am construit.

Toate in lume se pierd, se stie,
Dar amintirea isi pastreaza-amprenta,
A tot ce-a fost candva prietenie,
Fie-va pentru mine mereu o apa vie.
Eliza
Eliza

Posts : 195
Join date : 2011-01-20
Age : 55
Location : Medgidia

Back to top Go down

Un gind? oO  - Page 3 Empty Re: Un gind? oO

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 38 Previous  1, 2, 3, 4 ... 20 ... 38  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum