Radio Temptation
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mi-a placut, cititi si voi

Go down

Mi-a placut, cititi si voi  Empty Mi-a placut, cititi si voi

Post  Aimee Mon Feb 27, 2012 6:31 pm

Un mester instalator renumit locuia in port. Intr-o seara capitanul unui vas acostat de curand l-a cautat acasa. I-a spus pe scurt ca are o defectiune in camera motoarelor si ca nu poate parasi portul din cauza asta. Toti mesterii de la bord se dovedisera neputinciosi.
Instalatorul si-a luat sculele si s-a dus pe vapor. A intrat in sala motoarelor si a inceput sa se uite la puzderia de conducte care impanzeau camera. A pipait o conducta, a pus urechea aproape de o alta, apoi a facut cativa pasi inapoi si a privit din nou paienjenisul de tevi.

Dupa ce s-a mai rotit prin incapere de cateva ori, pipaind si ascultand, s-a oprit. A scos din trusa de scule un ciocanel mic si s-a apropiat de un robinet rosu aflat in spatele unei tevi groase. A lovit o singura data, sec, si ca prin minune intreaga instalatie a inceput sa functioneze perfect. Uluit, capitanul vasului i-a multumit si l-a intrebat cat costa prestatia. S-au inteles ca mesterul ii va trimite nota de plata in ziua urmatoare.

***
Savurandu-si cafeaua de dimineata, capitanul vasului a deschis plicul cu nota de plata si a citit ce scria:

Onorariul pentru reparatie era 1000 de dolari.

Furios, si-a luat haina si a fugit la mester sa-i ceara socoteala. Nu ai petrecut nici macar un sfert de ora in sala motoarelor, a scrasnit el. Cum se justifica suma asta exorbitanta?
Foarte calm din fire, mesterul i-a raspuns ca in dimineata urmatoare ii va trimite o factura detaliata.
A doua zi, capitanul a vazut continutul facturii si a inteles:
Factura detaliata:
Una lovitura ciocanel......................... 0,5 USD
Determinare loc pentru lovitura ciocanel...... 999,5 USD
Total........................................ 1000 USD

Aimee

Posts : 10
Join date : 2011-01-13
Age : 52

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum